Cookies

På denna webbplats använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Läs mer om cookies

Translate

Use Google translate to translate the web page. Kommunen takes no responsibility for the translations.

Lyssna

Vill du lyssna på innehållet på webben? Tryck på knappen ”Börja lyssna” nedan och använd kontrollen för att pausa, stoppa eller ändra volym.

VÅRA ANDRA WEBBAR

Kontakt

Translate

Lyssna

Våra andra webbar
DU ÄR HÄR
  • Startsida
  • [2019-11-20] Årets kultur- och idrottsstipendiater utsedda

Årets kultur- och idrottsstipendiater utsedda

20 november 2019

Nu är årets kultur- och idrottsstipendier utsedda av kultur och folkhälsonämnden. Stort grattis till er alla!

Stipendier ger stöd och uppmuntran

Varje år delar kultur- och folkhälsonämnden ut stipendium som ett stöd och en uppmuntran för förtjänstfulla insatser inom kultur och idrott. Allmänheten har då möjlighet att nominera någon som under det senaste året gjort bra insatser inom kultur- och/eller idrottsområdet.

Årets kulturstipendium 2019

Kultur- och folkhälsonämnden har beslutat dela ut två hedersstipendier och tre arbetsstipendium som stöd och uppmuntran för förtjänstfulla insatser inom kulturverksamheten.

Årets kulturstipendiater 2019 är:

Motiveringarna är hämtade från nomineringsblanketterna.

Barbro Broman
’’Barbro är en engagerad föreningsmänniska som i många år engagerat sig i flertal föreningar ideellt.’’

Carita Rönnlund
’’Carita är en riktigt eldsjäl som genom sin tjänstvillighet och sitt uppoffrande uppträdande gör skillnad för så många i vårt samhälle, alltid med ett leende eller ett vänligt ord till dem hon möter.’’

Rohan Hosseyin
’’Rohan är en stor kulturbärare och entusiastisk sångare som med stor stolthet bär sina afghanska musiktraditioner och som idag framträder med musik från hela världen. En person som tagit till sig nya kulturtraditioner och ständigt utvecklar sin musikalitet.’’

Isak Moreus
’’Isak har gått i kulturskolan sedan tredje klass och har utryckts vara en av köpings vassaste trummisar. Han är sedan fyra år tillbaka med i Musikföreningen Lyran och Hemvärnets Musikkår Västmanland. På fritiden bygger han egna högtalare och hoppas i framtiden kunna arbeta som proffsmusiker.’’

Loella Grahn
’’Loella började redan vid 6 års ålder spela fiol och ta sånglektioner när hon var 14 år. Hon gick Karlbergsskolans musikprofil under högstadiet, nu studerar hon vid Operastuidon Kapellsberg vid Härnösands folkhögskola. I sommar har hon antagits till en operakurs i Italien.’’

Årets Idrottstipendium 2019

Kultur- och folkhälsonmänden har beslutat att dela ut två hedersstipendium och tre arbetsstipendium som stöd och uppmuntran för förtjänstfulla insatser inom idrottsverksamheten.

Årets idrottsstipendiater 2019 är:
Motiveringarna är hämtade från nomineringsblanketterna.

Annika Jigelius
’’Annika har i över 25 år engagerat sig i Köpings simsällskap, har givit föreningen goda förutsättningar för en stabil ekonomi och idrottsutövning. Annika har givit tusentals barn möjligheten till att lära sig vattenvana, att simma och att utveckla sitt idrottsliv, en förmån som inte alla kan ta för givet.’’

Sune Hedenström
’’Sune är en Köpingsprofil som i sin ungdom tillhörde eliten inom svensk juniorboxning. Sune har nästan hela sitt liv tränat folk på olika nivåer inom många olika sporter, idag håller han i seniorträning. Sune är en mycket god och omtyckt person.’’

William Hirvelä
’’William har i år antagits till Halmstad Elitmiljö, utbildningen är till för elitsatsande golfspelare. Med Williams målmedvetenhet och höga ambitioner kommer han att utvecklas. William är en pålitlig och fin förebild som golfledare för barn och unga i Köping.’’

Simon Klaasma
’’Simon har alltid varit intresserad av bollspel och besitter en fantastisk boll- och spelkänsla. Hans enorma drivkraft och målmedvetenhet har tagit honom att bli en hyllad spelare och omtyckt lagkamrat i tre olika basketlag i Köping.’’

Gustav Ribbholm
’’Gustav har vunnit flera individuella tävlingar inom bangolf, bland annat två U-SM guld. Han har även varit en av klubbens stöttepelare inom klubbens serielag.’’

Stipendieutdelning i december
Stipendierna delas ut av kultur- och folkhälsonämden vid sammanträdet i december.

Facebook
Kommunens LinkedIn-sida
Kommunens YouTube-kanal