Här hittar du information om hur du kan ansöka till någon av våra yrkesförarutbildningar och vad som händer efter att vi tagit emot din ansökan.
Observera att endast du som är folkbokförd i Köping, Arboga eller Kungsör kan ansöka till denna utbildning.
Kursstart: Uppdateras senare
Ansökan öppnar: Uppdateras senare
Sista ansökningsdag: Uppdateras senare
Detta händer efter att du sökt
Alla som söker till gymnasial vuxenutbildning är inte garanterade en plats. Om det finns fler behöriga sökande än antal platser görs ett urval. En behörig sökande som har svag ställning på arbetsmarknaden och kort tidigare utbildning har företräde till utbildningen.
Under ett antagningsmöte beslutas vilka elever som kommer att starta. Om du blir beviljad en yrkesförarutbildning kommer du kort efter antagningsmötet bli kontaktad av studie-och yrkesvägledare.
Innan utbildningen kan startas måste du kunna uppvisa godkänt körkortstillstånd för den utbildning du sökt.
Om du får avslag kommer du få ditt antagningsbesked via post från skolan. Där finns även en motivering till avslaget.
Sidansvarig:
Senast uppdaterad:
Kontakt
Kompetenscenter
KOMPETENSCENTER
Receptionens ordinarie öppettider:
Måndag - Fredag: 9.00 - 12.00
Telefontid:
Måndag - Torsdag 9.00 - 12.00 och 13.00 - 14.30
Fredag: 9.00 - 12.00